Pracovní doba PO–PÁ

7:00–11:30, 12:00–16:30

Napište nám

info@kominici.cz

Zavolejte nám

565 55 44 44

Bříza nebo habr? Čím vlastně topit v krbu?

25. ledna 2023

Než rozehřejete krb a začnete si vychutnávat drobenkový koláč, pojďme se podívat na to, jaké dřevo do krbu přiložit a proč. Při nevhodném výběru dřeva si totiž můžete poničit i samotný krb.

Obecnou pravdou je, že v krbu lze topit jakýmkoli dřevem. Nenechte se ale zmást – není totiž dřevo jako dřevo. Například jehličnany obsahují pryskyřici, která sice pěkně voní a může navodit příjemnou atmosféru, ale také zanáší a ucpává komíny. Je proto dobré použít dřevo, které je tvrdé, jako je třeba buk, bříza, habr nebo dub.

Jaké dřevo zvolit?

Když krb teprve rozehříváte, můžete použít měkká dřeva, jako jsou bříza, lípa, topol nebo vrba. Rychle vzplanou a pomohou vám tak rozžhavit krb.

Jedno z nejpoužívanějších dřevin pro krby je dubové dřevo, který má vysokou výhřevnost a jeho uhlíky po spálení ještě dlouho hřejí. Za to nejvhodnějším dřevem k topení, je buk nebo jasan. Oba druhy vysychají poměrně rychle a snadno se rozpalují. Za nejvýhřevnější dřevo se považuje habr díky jeho četnosti suků.

Pokud ale máte otevřený krb, můžete zkusit břízové dřevo, které nevystřeluje uhlíky. Pozor ale na dehtování – při použití neproschnuté břízy k tomu může docházet.

A jak je to s tou vlhkostí dřeva?

Čerstvé dřevo obsahuje okolo 50 % vlhkosti. Vyschlé dřevo v lese má vlhkost okolo 25 %. A nakonec zcela vyschlé dřevo obsahuje 10-20 % vlhkosti. Vysychání můžete urychlit tím, že polena nasekáte na menší polínka a dřevo budete skladovat na paletách, nikoli na holé zemi. Obecně platí, že ideální vlhkost dřeva do krbu by měla být nižší než 20 %.

Další aktuality

Využití dřevěného popela

Topíte rádi v krbu či kamnech, ale potom si vždy lámete hlavu nad tím, kam s popelem? V tomto článku se dozvíte pár tipů, jak...

Jaký je rozdíl mezi revizí a kontrolou spalinové cesty?

Jedním z hlavních rozdílů mezi revizí a kontrolou spalinové cesty je to, že zatímco v případě revizí se jedná spíše o...

Nosí kominíci štěstí?

Vysvětlení se nabízí hned několik a všechna sahají do daleké historie. Tím nejznámějším je příběh s Marií...

© 2024 - Všechna práva vyhrazena. CUP Kominictví s.r.o.
Jsme součástí skupiny ARMEX