Pracovní doba PO–PÁ

7:00–11:30, 12:00–16:30

Napište nám

info@kominici.cz

Zavolejte nám

565 55 44 44

Čím doma topit aneb vývoj cen u jednotlivých možností vytápění

13. února 2023

Jak jsme všichni znatelně poznali, od loňského roku ceny za energie rapidně vzrostly. Promítlo se to nejen na zálohách, ale třeba i na nedoplatku.

Pojďme si společně shrnout možnosti vytápění našich domácností a podívat se na to, zda není vhodné přemýšlet o změně způsobu vytápění.

Ten, kdo vytápí domácnost dřevem, se v posledních letech mohl těšit z levného palivového dřeva. Bylo to dáno kůrovcovou kalamitou, která se od roku 2015 rozšířila po celé České republice. Díky tomuto škůdci kleslo dřevo na nízkou cenu, což domácnostem ušetřilo nemalé peníze. V současné chvíli se opět dřevo dostalo na cenu jako tomu bylo před pěti lety (cena je vyšší o současnou inflaci). V budoucnu by cena dřeva měla růst právě jen o inflaci, ale pokud se nebude regulovat vývoz dřeva z naší republiky, odhaduje se nárůst jeho ceny až o 20 %.

V případě, že doma vytápíte peletami, sami víte, že jejich cena se od loňského roku vzrostla o 40 %. Bylo to způsobeno zdražením energií a omezením dovozu surovin z Běloruska a Ruska. Do další topné sezóny se odhaduje, že díky velké poptávky a nedostatku pelet bude cena zvýšena o 10-20 %.

K vytápění elektřinou má přístup téměř každá domácnost. Ale i to má své výhody a nevýhody. Jednou z nevýhod je právě zmiňovaný nárůst cen za elektřinu, která je nyní na dvojnásobku oproti loňskému roku. Topení elektřinou je vhodné zejména pro zateplené domácnosti, u kterých nedochází k úbytku tepla. Napříč tomu je levné si pořídit přímotopy, které ušetří náklady za vytápění. Stejně tak tepelné čerpadlo, jehož spotřeba je nízká. Zde je ale důležité vzít v úvahu vstupní náklady.

Vytápění plynem je na tom obdobně jako elektřina. Ceny za komoditu vzrostly, což se promítlo ve vyúčtování. Zatím se výrazný pokles ceny za elektřinu ani plyn neočekává, takže v současné chvíli je na místě například zvážit pořízení kondenzačního kotle, který má sice vyšší vstupní náklady, ale je to investice do budoucna, která pomůže domácnosti ušetřit.

Každý způsob vytápění má svá úskalí, která je zapotřebí vzít v potaz. Co bychom ale chtěli doporučit závěrem, je jak začít šetřit už nyní: investujte na zateplení domu, který se tak stane energeticky úsporný. Nebo snižte teploty v místnostech například o 1 stupeň – docílíte tak uspoření na vytápění až o 6 %.

Zdroje:

https://vytapeni.tzb-info.cz/vymeny-kotlu/23802-cim-nahradit-plynove-kotle-socialni-hledisko-naklady-a-budoucnost

Další aktuality

Využití dřevěného popela

Topíte rádi v krbu či kamnech, ale potom si vždy lámete hlavu nad tím, kam s popelem? V tomto článku se dozvíte pár tipů, jak...

Jaký je rozdíl mezi revizí a kontrolou spalinové cesty?

Jedním z hlavních rozdílů mezi revizí a kontrolou spalinové cesty je to, že zatímco v případě revizí se jedná spíše o...

Nosí kominíci štěstí?

Vysvětlení se nabízí hned několik a všechna sahají do daleké historie. Tím nejznámějším je příběh s Marií...

© 2024 - Všechna práva vyhrazena. CUP Kominictví s.r.o.
Jsme součástí skupiny ARMEX