Pracovní doba PO–PÁ

7:00–11:30, 12:00–16:30

Napište nám

info@kominici.cz

Zavolejte nám

565 55 44 44

Jak vyčistit krbovou vložku či kamna?

3. října 2023

Každý, kdo má doma krb či kamna, zajisté uzná, že se nejedná  pouze o romantickou záležitost, ale přináší to i spoustu praktických výhod. Aby  však dobře sloužila, je potřeba jejich pravidelná údržba. A kdy jindy si připomenout, jak na správné čištění, než s příchodem topné sezóny.

Ať už se chystáte na čištění krbové vložky či kamen, pamatujte na to, že čištění je nutné provádět vždy až po jejich vychladnutí. Stejně je tomu i v případě vnějších částí.

Odstranění popela

Popel je třeba odstraňovat pravidelně. Vrstva popela by nikdy neměla stoupnout až k roštu a zaplnit celý popelník. Popel by totiž zabraňoval ochlazování roštu, a tím by mohlo dojít k jeho poškození. Vrstva popela by také bránila proudění spalovacího vzduchu.

Způsobů, jak popel odstranit, je hned několik. Můžete použít například různé druhy krbových vysavačů. Popel lze také vysát přes separátor popela, který napojíte na Váš běžný vysavač. Vystačíte si ale i s běžnou lopatkou nebo případně můžete vysypat celý popelník. Odstraněný popel je ideální ukládat do kovových nádob, na nehořlavé povrchy a v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Uhlíky totiž můžou zůstat žhavé i druhý den poté, co jste přestali topit. 

Čištění skla

I v případě skla je důležité dodržovat zásadu čistit vždy za studena. Jednoduchým a snadno dostupným způsobem je čištění skla popelem. Na papírovou utěrku nebo čistý hadřík naberete malé množství popela a krouživými pohyby vyčistíte sklo. Nakonec vyleštěte čistými novinami. 

K vyčištění skla můžete samozřejmě využít také množství speciálních sprejů, pěn nebo gelů určených přímo k tomuto účelu, které jsou běžně dostupné v hobby marketech.  Pozor si však dávejte na čističe s abrazivním (brusným) účinkem, které by mohly sklo poškrábat.

Zdroj obrázku: Image by pvproductions on Freepik

Další aktuality

Využití dřevěného popela

Topíte rádi v krbu či kamnech, ale potom si vždy lámete hlavu nad tím, kam s popelem? V tomto článku se dozvíte pár tipů, jak...

Jaký je rozdíl mezi revizí a kontrolou spalinové cesty?

Jedním z hlavních rozdílů mezi revizí a kontrolou spalinové cesty je to, že zatímco v případě revizí se jedná spíše o...

Nosí kominíci štěstí?

Vysvětlení se nabízí hned několik a všechna sahají do daleké historie. Tím nejznámějším je příběh s Marií...

© 2024 - Všechna práva vyhrazena. CUP Kominictví s.r.o.
Jsme součástí skupiny ARMEX