Pracovní doba PO–PÁ

7:00–11:30, 12:00–16:30

Napište nám

info@kominici.cz

Zavolejte nám

565 55 44 44

Nosí kominíci štěstí?

12. prosince 2023

Asi každý z nás se alespoň jednou v životě při pohledu na kominíka chytil za knoflík. Někteří si dokonce potřebují sáhnout přímo na kominíka. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak tato pověra vznikla?

Vysvětlení se nabízí hned několik a všechna sahají do daleké historie. Tím nejznámějším je příběh s Marií Terezií. Císařovna se na nádvoří svého zámku setkala s dvorním kominíkem. Zeptala se ho, zda odvedl svou práci poctivě a řádně prosmýčil veškeré komínky v zámku. Kominík odpověděl, že ano. Aby si císařovna ověřila, zda kominík říká pravdu, dotkla se jeho oděvu a ušpinila se od sazí. Potom kominíkovi řekla: „Máš štěstí!“ Tato historka se rozšířila i za brány paláce a od té doby se traduje, že kdo si sáhne na kominíka, bude mít štěstí, stejně jako tehdy on.

Mimo tuto pověru ovšem lze chápat kominické štěstí také v tom, že ať přišli kominíci kamkoliv, všude byla jejich přítomnost vítána. Každý totiž věděl, že když bude mít vyčištěný komín, kamna budou dobře topit a bude se na nich dobře vařit. Pravidelnou údržbou komína se také předcházelo požárům, otravě kouřem nebo kysličníkem uhelnatým. 

A jinak tomu není ani dnes. 
Rozhodně tak nepodceňujte pravidelnou kontrolu spalinových cest ani Vy. Tuto službu si můžete objednat například u CUP kominictví.

Další aktuality

Využití dřevěného popela

Topíte rádi v krbu či kamnech, ale potom si vždy lámete hlavu nad tím, kam s popelem? V tomto článku se dozvíte pár tipů, jak...

Jaký je rozdíl mezi revizí a kontrolou spalinové cesty?

Jedním z hlavních rozdílů mezi revizí a kontrolou spalinové cesty je to, že zatímco v případě revizí se jedná spíše o...

Nosí kominíci štěstí?

Vysvětlení se nabízí hned několik a všechna sahají do daleké historie. Tím nejznámějším je příběh s Marií...

© 2024 - Všechna práva vyhrazena. CUP Kominictví s.r.o.
Jsme součástí skupiny ARMEX