Pracovní doba PO–PÁ
7:00–11:30, 12:00–16:30
10. února 2025
Počet požárů způsobených zanedbanými spalinovými cestami v posledních letech roste. Přitom české zákony jasně stanovují povinnost pravidelných kontrol a revizí komínů, jejichž četnost závisí na druhu vytápění. Jaké povinnosti mají majitelé domů a jak lze předejít požárům i zdravotním rizikům spojeným s neudržovaným komínem?
Proč jsou ucpané komíny tak nebezpečné?
V domácích kotlích a kamnech vznikají při spalování paliv nejen teplo, ale také zplodiny, které mohou být zdraví škodlivé. Zvlášť nebezpečné je jejich hromadění v případě, že se spalinová cesta ucpe.
Co se děje, když komín nefunguje správně?
Státní zdravotní ústav (SZÚ) upozorňuje, že oxid uhelnatý každoročně přiotráví stovky lidí a desítky jich má na svědomí. Tento plyn je neviditelný, bez zápachu a způsobuje bolesti hlavy, závratě, malátnost a v extrémních případech i smrt.
Alarmující statistiky: Počet požárů neustále roste
Ačkoliv celková data pro loňský rok 2024 ještě nejsou dostupná, pro představu, podle údajů Hasičského záchranného sboru ČR došlo v roce 2023 k 1 262 požárům způsobeným zanedbanými spalinovými cestami. Nejčastějšími příčinami byly:
Celkové škody způsobené těmito požáry dosáhly 90 437 900 Kč, což znamená, že každý hořící komín v průměru způsobil škodu 71 662 Kč.
Přitom ještě v roce 2013 bylo těchto požárů 306 s celkovou škodou 44 milionů Kč (144 093 Kč na jeden požár). Od té doby počet požárů vzrostl čtyřnásobně, i když průměrná individuální škoda mírně klesla.
Revize komínů: Co říká zákon?
Mnoha požárům by se předešlo, kdyby lidé pravidelně prováděli revize a kontroly svých komínů. Vyhláška č. 34/2016 Sb. o čištění, kontrole a revizi spalinových cest stanovuje jasná pravidla:
Revize komína je povinná v těchto situacích:
Čištění a kontrola spalinových cest
I když komín úspěšně projde revizí, jeho údržba tím nekončí. Během topné sezóny se v něm usazují nečistoty, které je třeba pravidelně odstraňovat.
Jak často je nutné komín čistit a kontrolovat? Frekvence čištění a kontrol spalinových cest závisí na druhu paliva a způsobu provozu. Pokud vytápíte pevnými palivy, například dřevem nebo uhlím, a váš spotřebič má výkon do 50 kW a je využíván celoročně, doporučujeme provést kontrolu a čištění 2x ročně. Pokud používáte stejný typ paliva pouze sezónně, může, po konzultaci s profesionálním kominíkem, dostačovat i jedna návštěva kominíka ročně.
U spotřebičů s výkonem nad 50 kW, ať už jde o pevná, kapalná nebo plynná paliva, je nutné čištění a kontrolu provádět dvakrát ročně.
Pokud topíte plynem, je požadovaná údržba nejjednodušší – komín stačí jednou ročně zkontrolovat i vyčistit. Podobná pravidla platí pro kapalná paliva, například naftu nebo topný olej – při celoročním provozu je nutné čištění dvakrát ročně, při sezónním vytápění stačí jedno čištění a jedna kontrola ročně.
Mezi spalinové cesty podle zákona nepatří odvodní roury vedoucí fasádou z malých podokenních topidel, například z plynových kamen (vafek). Přesto i u těchto spotřebičů je vhodné pravidelně odborně kontrolovat, zda neuniká oxid uhelnatý.
Jak předejít požáru komína?
Pravidelná údržba
Správná volba paliva
Dbejte na správný tah komína
Detektor oxidu uhelnatého je nutnost
Závěrem: Prevence šetří životy i peníze
Každý rok v Česku hoří stovky domů kvůli zanedbaným komínům. Přitom správná údržba stojí jen zlomek škody, kterou může požár způsobit.
Nezapomeňte, že pravidelné revize a čištění nejsou jen legální povinností, ale hlavně ochranou vašeho domova a zdraví. Chcete mít klidné spaní? Postarejte se o svůj komín hned teď!
Kominictví má v Česku dlouhou tradici, ale zároveň se potýká s nedostatkem kvalifikovaných odborníků. Jako největší kominická...
Počet požárů způsobených zanedbanými spalinovými cestami v posledních letech roste. Přitom české zákony jasně stanovují...
Krby a krbová kamna jsou v posledních letech čím dál oblíbenější. Ať už pro útulnou a hřejivou atmosféru, kterou navozují,...