Pracovní doba PO–PÁ

7:00–11:30, 12:00–16:30

Napište nám

info@kominici.cz

Zavolejte nám

565 55 44 44

Využití dřevěného popela

1. března 2024

Topíte rádi v krbu či kamnech, ale potom si vždy lámete hlavu nad tím, kam s popelem? V tomto článku se dozvíte pár tipů, jak lze dřevěný popel využít.

Hnojivo pro rostliny

Dřevěný popel může sloužit jako skvělý pomocník na zahradě. Obsahuje totiž spoustu minerálů jako je fosfor, draslík, hořčík a vápník. Navíc je na rozdíl od kupovaných minerálních hnojiv šetrný k životnímu prostředí. 

Dřevěný popel můžete využít ke hnojení drobného ovoce, zeleniny, cibule i okrasných rostlin. Je vhodný i pro vyživení trávníku. Ideálně před deštěm posypte popelem celý trávník. Ten by měl být potom krásně zelený a šťavnatý. Naopak není vhodné popelem hnojit rostliny, které vyžadují kyselou půdu, jako jsou například vřesy, azalky nebo borůvky, jelikož má vysoké pH. Je důležité dodat, že ke hnojení je dobré využívat pouze popel ze dřeva. V uhlí a briketách se totiž většinou vyskytují různá pojiva, která nejsou pro rostliny vhodná. A jaké množství vlastně použít? Odborníci radí 0,5 až 2 kg popela na 10 m2 plochy. 

Pokud máte na zahradě také kompost, popel můžete přidat přímo do něj. Další variantou může být přisypání popela do vody, kterou zahradu zaléváte.

Posyp na zmrzlý chodník

Až udeří tuhé mrazy, zkuste tentokrát chodník posypat, místo soli, popelem. Bude méně klouzat a rozhodně to ocení jak příroda, tak Vaši čytřnozí mazlíčci.

Čistič pro citlivé povrchy

Popel můžete využít nejen k čištění samotného krbového skla, ale také například k čištění stříbrných příborů, kancelářských bílých tabulí nebo skleněných povrchů. Zkrátka tam, kde by jiné drsnější materiály mohly uškodit. Stačí navlhčit hadřík, na který následně nanesete popel a můžete začít čistit. Jen dávejte pozor, aby v popelu nezůstaly tvrdé zbytky dřeva.

Odmašťovač

Dále ho můžete využít na skvrny od mastnoty, především té technické. Pokud bojujete například s olejovými skvrnami v garáži nebo na příjezdové cestě, zkuste na skvrnu nasypat popel. Ten by do sebe měl mastnotu absorbovat a další den stačí hromádku jen smést.

Pohlcovač pachu

Popel slouží také jako skvělý pohlcovač pachů a vlhkosti. Vyzkoušejte tento tip: nasypte popel do misky, postavte ji na stůl do zatuchlé místnosti nebo tam, kde se Vám rosí okna a pozorujte rozdíl.

Důležitá rada na závěr

Při jakékoliv manipulaci pamatujte na to, že popel musí být vždy zcela vychladnutý.

Další aktuality

Využití dřevěného popela

Topíte rádi v krbu či kamnech, ale potom si vždy lámete hlavu nad tím, kam s popelem? V tomto článku se dozvíte pár tipů, jak...

Jaký je rozdíl mezi revizí a kontrolou spalinové cesty?

Jedním z hlavních rozdílů mezi revizí a kontrolou spalinové cesty je to, že zatímco v případě revizí se jedná spíše o...

Nosí kominíci štěstí?

Vysvětlení se nabízí hned několik a všechna sahají do daleké historie. Tím nejznámějším je příběh s Marií...

© 2024 - Všechna práva vyhrazena. CUP Kominictví s.r.o.
Jsme součástí skupiny ARMEX