Pracovní doba PO–PÁ
7:00–11:30, 12:00–16:30
17. května 2023
Každoročně se hasiči potýkají se stovkami požárů, které má na svědomí komín. Požárům se ale dá předejít, a to díky dodržování pravidelné kontroly spalinových cest a kotle. V neposlední řadě je také důležité správně topit.
Jaké závady komína jsou nejčastější a jak jim předejít?
Nahromaděné saze
Nesprávným topením paliva při nízké teplotě mohou v komíně vznikat nánosy sazí. Těm předejdeme tak, že palivo, které do kotle nebo kamen dáváme, necháme zcela rozhořet. V případě topení dřevem je nutné, aby bylo dostatečně vysušené alespoň rok, ideálně dva. Určitě nezatápíme vlhkým dřevem nebo odpadem, jako jsou plasty, oděvy nebo zbytky jídla.
Unikající kouř z kamen
Při zatápění na nízkou teplotu dochází nejen k nánosům sazí, ale také se může kouř nahrnout do místnosti. Aby komín získal správný tah, musí být zahřátý. Za nahromaděný kouř může nést vinu i počasí a nebo výměna starých oken za nová, která více těsní.
Popraskané zdivo v komínu
V důsledku popraskaného zdiva může docházet k pronikání spalin do domu, které mohou způsobit vyhoření. Proto je při stavbě komína potřeba dodržovat správný postup a použít kvalitní materiál, kterým jsou mrazuvzdorné cihly a kvalitní malta, která se nedrolí.
Rozpadající se komín zevnitř
Pokud z komína opadává malta a cihly, může dojít k otravě a požáru, protože se jedovaté spaliny neodvádí správně, ale jdou do domu. Je potřeba zavolat kominíka, který zhodnotí stav komína. V důsledku rozpadajícího se komína často dochází k jeho vyfrézování a vyvložkování.
Zazděný trám v komíně
Pokud máte v komíně zazděný dřevěný trám, určitě netopte. Dřevo musí být od komína vzdáleno alespoň půl metru. V takovém případě je na místě zavolat statika, který posoudí, jak postupovat po odstranění trámu.
Vrstva dehtu
Dehet je černý povlak v komíně, který při zahřátí stéká. Je potřeba jej buď vypálit a nebo vyfrézovat. V opačném případě by mohl proniknout do zdiva domu nebo ještě hůř, mohl by od jiskry vzplát a způsobit požár jak v komíně, tak v domě.
Špatně připojený kouřovod
Připojení kouřovodu je zásadní, a proto se vyvarujte instalaci bez odborníka. V případě, že jej chcete měnit z důvodu stáří, určitě se obraťte na profesionály.
Postupné ucpávání komína
U plynovým kotlů často dochází ke korozi vložky z hliníku. Usazeniny tak mohou ucpat spalinovou cestu a kvůli špatnému spalování může dojít k otravě oxidem uhelnatým. V takovém případě je nutné vložku vyměnit a nahradit ji v ideálním případě z nerezu nebo plastu.
Pamatujte, že majitel domu zodpovídá za bezpečný stav komína. Nechte si proto zkontrolovat spalinové cesty vždy před topnou sezónou a nebo po topné sezóně.
Topíte rádi v krbu či kamnech, ale potom si vždy lámete hlavu nad tím, kam s popelem? V tomto článku se dozvíte pár tipů, jak...
Topíte rádi v krbu či kamnech, ale potom si vždy lámete hlavu nad tím, kam s popelem? V tomto článku se dozvíte pár tipů, jak...
Jedním z hlavních rozdílů mezi revizí a kontrolou spalinové cesty je to, že zatímco v případě revizí se jedná spíše o...