Pracovní doba PO–PÁ
7:00–11:30, 12:00–16:30
17. května 2023
Každoročně se hasiči potýkají se stovkami požárů, které má na svědomí komín. Požárům se ale dá předejít, a to díky dodržování pravidelné kontroly spalinových cest a kotle. V neposlední řadě je také důležité správně topit.
Jaké závady komína jsou nejčastější a jak jim předejít?
Nahromaděné saze
Nesprávným topením paliva při nízké teplotě mohou v komíně vznikat nánosy sazí. Těm předejdeme tak, že palivo, které do kotle nebo kamen dáváme, necháme zcela rozhořet. V případě topení dřevem je nutné, aby bylo dostatečně vysušené alespoň rok, ideálně dva. Určitě nezatápíme vlhkým dřevem nebo odpadem, jako jsou plasty, oděvy nebo zbytky jídla.
Unikající kouř z kamen
Při zatápění na nízkou teplotu dochází nejen k nánosům sazí, ale také se může kouř nahrnout do místnosti. Aby komín získal správný tah, musí být zahřátý. Za nahromaděný kouř může nést vinu i počasí a nebo výměna starých oken za nová, která více těsní.
Popraskané zdivo v komínu
V důsledku popraskaného zdiva může docházet k pronikání spalin do domu, které mohou způsobit vyhoření. Proto je při stavbě komína potřeba dodržovat správný postup a použít kvalitní materiál, kterým jsou mrazuvzdorné cihly a kvalitní malta, která se nedrolí.
Rozpadající se komín zevnitř
Pokud z komína opadává malta a cihly, může dojít k otravě a požáru, protože se jedovaté spaliny neodvádí správně, ale jdou do domu. Je potřeba zavolat kominíka, který zhodnotí stav komína. V důsledku rozpadajícího se komína často dochází k jeho vyfrézování a vyvložkování.
Zazděný trám v komíně
Pokud máte v komíně zazděný dřevěný trám, určitě netopte. Dřevo musí být od komína vzdáleno alespoň půl metru. V takovém případě je na místě zavolat statika, který posoudí, jak postupovat po odstranění trámu.
Vrstva dehtu
Dehet je černý povlak v komíně, který při zahřátí stéká. Je potřeba jej buď vypálit a nebo vyfrézovat. V opačném případě by mohl proniknout do zdiva domu nebo ještě hůř, mohl by od jiskry vzplát a způsobit požár jak v komíně, tak v domě.
Špatně připojený kouřovod
Připojení kouřovodu je zásadní, a proto se vyvarujte instalaci bez odborníka. V případě, že jej chcete měnit z důvodu stáří, určitě se obraťte na profesionály.
Postupné ucpávání komína
U plynovým kotlů často dochází ke korozi vložky z hliníku. Usazeniny tak mohou ucpat spalinovou cestu a kvůli špatnému spalování může dojít k otravě oxidem uhelnatým. V takovém případě je nutné vložku vyměnit a nahradit ji v ideálním případě z nerezu nebo plastu.
Pamatujte, že majitel domu zodpovídá za bezpečný stav komína. Nechte si proto zkontrolovat spalinové cesty vždy před topnou sezónou a nebo po topné sezóně.
Krby a krbová kamna jsou v posledních letech čím dál oblíbenější. Ať už pro útulnou a hřejivou atmosféru, kterou navozují,...
Krbová kamna a krbové vložky jsou oblíbeným zdrojem tepla i útulné atmosféry, ale vyžadují pravidelnou péči, aby fungovaly...
Během topné sezóny je udržovaný komín zásadní nejen pro efektivní vytápění, ale především pro bezpečnost domácnosti....
Linka bezpečí už 30 let pomáhá dětem a studentům, kteří se dostanou do náročné životní situace nebo řeší každodenní starosti a problémy, s kterými si neví rady.
Velkou pozornost věnují prevenci, v rámci které jezdí konzultanti za dětmi do škol a sportovních klubů, natáčí vzdělávací videa, podcasty a blog. Podporovat duševní zdraví těch nejzranitelnějších nám dává obrovský smysl.
V duchu našeho motta “Vaše bezpečí, naše starost” podporujeme organizaci Popálky, která kontinuálně a komplexně pomáhá dospělým a dětem po úrazu popálením a jejich rodinám a blízkým.
Vedle toho také realizují řadu preventivních programů pro všechny sociální i věkové skupiny, aby k podobným úrazům vůbec nedocházelo.
Zdravotní klaun je dobročinná organizace, která od roku 2001 pomáhá zejména dětským, ale i geriatrickým pacientům procházet procesem léčby s úsměvem.
Posláním Zdravotního klauna je přinášet radost, dobrou náladu, a především naději na místa, kde se jich příliš nedostává. Jsou to hlavně dětské nemocniční pokoje, specializované ambulance, domácnosti pečující o těžce nemocné děti.