Pracovní doba PO–PÁ

7:00–11:30, 12:00–16:30

Napište nám

info@kominici.cz

Zavolejte nám

565 55 44 44

Nejčastější závady na komínu, které mohou způsobit požár

17. května 2023

2023_03_CUP_Web_clanek_zavady na kominu

Každoročně se hasiči potýkají se stovkami požárů, které má na svědomí komín. Požárům se ale dá předejít, a to díky dodržování pravidelné kontroly spalinových cest a kotle. V neposlední řadě je také důležité správně topit.

Jaké závady komína jsou nejčastější a jak jim předejít?

Nahromaděné saze
Nesprávným topením paliva při nízké teplotě mohou v komíně vznikat nánosy sazí. Těm předejdeme tak, že palivo, které do kotle nebo kamen dáváme, necháme zcela rozhořet. V případě topení dřevem je nutné, aby bylo dostatečně vysušené alespoň rok, ideálně dva. Určitě nezatápíme vlhkým dřevem nebo odpadem, jako jsou plasty, oděvy nebo zbytky jídla.

Unikající kouř z kamen
Při zatápění na nízkou teplotu dochází nejen k nánosům sazí, ale také se může kouř nahrnout do místnosti. Aby komín získal správný tah, musí být zahřátý. Za nahromaděný kouř může nést vinu i počasí a nebo výměna starých oken za nová, která více těsní.

Popraskané zdivo v komínu
V důsledku popraskaného zdiva může docházet k pronikání spalin do domu, které mohou způsobit vyhoření. Proto je při stavbě komína potřeba dodržovat správný postup a použít kvalitní materiál, kterým jsou mrazuvzdorné cihly a kvalitní malta, která se nedrolí.

Rozpadající se komín zevnitř
Pokud z komína opadává malta a cihly, může dojít k otravě a požáru, protože se jedovaté spaliny neodvádí správně, ale jdou do domu. Je potřeba zavolat kominíka, který zhodnotí stav komína. V důsledku rozpadajícího se komína často dochází k jeho vyfrézování a vyvložkování. 

Zazděný trám v komíně
Pokud máte v komíně zazděný dřevěný trám, určitě netopte. Dřevo musí být od komína vzdáleno alespoň půl metru. V takovém případě je na místě zavolat statika, který posoudí, jak postupovat po odstranění trámu. 

Vrstva dehtu
Dehet je černý povlak v komíně, který při zahřátí stéká. Je potřeba jej buď vypálit a nebo vyfrézovat. V opačném případě by mohl proniknout do zdiva domu nebo ještě hůř, mohl by od jiskry vzplát a způsobit požár jak v komíně, tak v domě.

Špatně připojený kouřovod
Připojení kouřovodu je zásadní, a proto se vyvarujte instalaci bez odborníka. V případě, že jej chcete měnit z důvodu stáří, určitě se obraťte na profesionály.

Postupné ucpávání komína
U plynovým kotlů často dochází ke korozi vložky z hliníku. Usazeniny tak mohou ucpat spalinovou cestu a kvůli špatnému spalování může dojít k otravě oxidem uhelnatým. V takovém případě je nutné vložku vyměnit a nahradit ji v ideálním případě z nerezu nebo plastu. 

Pamatujte, že majitel domu zodpovídá za bezpečný stav komína. Nechte si proto zkontrolovat spalinové cesty vždy před topnou sezónou a nebo po topné sezóně.

Další aktuality

Využití dřevěného popela

Topíte rádi v krbu či kamnech, ale potom si vždy lámete hlavu nad tím, kam s popelem? V tomto článku se dozvíte pár tipů, jak...

Jaký je rozdíl mezi revizí a kontrolou spalinové cesty?

Jedním z hlavních rozdílů mezi revizí a kontrolou spalinové cesty je to, že zatímco v případě revizí se jedná spíše o...

Nosí kominíci štěstí?

Vysvětlení se nabízí hned několik a všechna sahají do daleké historie. Tím nejznámějším je příběh s Marií...

© 2024 - Všechna práva vyhrazena. CUP Kominictví s.r.o.
Jsme součástí skupiny ARMEX