Pracovní doba PO–PÁ

7:00–11:30, 12:00–16:30

Napište nám

info@kominici.cz

Zavolejte nám

565 55 44 44

Požárů komínů každý rok přibývá

15. května 2020

Přibývá požárů, které způsobí špatně vyčištěné nebo technicky zanedbané komíny. Ročně jich hasiči likvidují okolo tisícovky. 

Zahájení otopné sezóny zvyšuje riziko vzniku požárů způsobených zanedbáním čištění a kontrol komínů. Toto riziko se nevyhýbá, bohužel, ani komínům, na které jsou napojeny moderní úsporné kotle, kamna či krby na pevná paliva.

Během minulé otopné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů, což je zhruba stejně, jako tomu bylo v loňském roce. I přes neustálé varování ze strany jak kominíků, tak hasičů, toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Přitom až za 90 % těchto požárů stojí nevyčištěný komín, tedy okolnost, kterou můžeme ovlivnit,“ upozorňuje mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.

Kontrolu musí provést minimálně jednou ročně odborně způsobilá osoba, což ukládá i vyhláška. Bohužel i tak se najdou případy, kdy majitel zanedbá svou povinnost a důsledky mohou být katastrofické. V Pardubickém kraji během této topné sezóny už zahořelo pětadvacet komínů. Požáry způsobily milionové škody a taky i ztrátu historické 200 let staré fary.

Další aktuality

Nejčastější závady na komínu, které mohou způsobit požár

Každoročně se hasiči potýkají se stovkami požárů, které má na svědomí komín. Požárům se ale dá předejít, a to díky...

Čím doma topit aneb vývoj cen u jednotlivých možností vytápění

Jak jsme všichni znatelně poznali, od loňského roku ceny za energie rapidně vzrostly. Promítlo se to nejen na zálohách, ale třeba...

Bříza nebo habr? Čím vlastně topit v krbu?

Než rozehřejete krb a začnete si vychutnávat drobenkový koláč, pojďme se podívat na to, jaké dřevo do krbu přiložit a proč....

© 2023 - Všechna práva vyhrazena. CUP Kominictví s.r.o.
Jsme součástí skupiny ARMEX